Sosyal Ağlarda Takip Edin.
ANASAYFA
HAKKIMIZDA
ODALARIMIZ
REZERVASYON
DATÇA
İLETİŞİM
Mesudiye Apart

Ovabük


Mesudiye Butik Apart, zeytin ve badem ağaçları arasında, gün boyunca faydalanabileceğiniz modern havuzu ve yanında küçük bir çiftliği olan, geleneksel bir aile işletmesidir. Diyerek kendimizi anlatmaya çabalayalım. Mesudiye köyü ise; bünyesine hem Ovabükü’nü, Kızılbük’ü hemde Hayıtbükü’nü katmış öteden beri yaşadığımız yerdir. İlk duyulduğun da bu büklerin/koyların hepsinin birbirinden uzak olduğu algısı oluşmakta, ama hepsi de birbirine bir yürüyüş mesafesi kadar yakındır.

Biz burayı çok seviyoruz, kuşaklar boyunca hep burada kaldık ve şimdi sizi misafir etmek istiyoruz. 2013 yılında ailemizin genç kuşakları Butik işletmeye geçmeyi istediklerinde, bir telaşlı sürece girdik. Zira açacağımız mekân dedelerimizden kalma zeytin ağaçlarına zarar vermemeliydi. Sonunda bu konsepti oluşturduk.

Yani öteden beri yaşadığımız/sürdürdüğümüz geleneksel üretimlerimizi terk etmedik. Ağaçlarımızı incitmedik. Ve halen mevsimi geldiğinde Zeytin, badem, bal, narenciye ve sebze bahçelerimiz ile ilgilenmeye devam ediyoruz. Tatil zamanı ise; ağırlığımız butik işletmemizde oluyor ve ailemizin tüm üyeleri adeta bir profesyonel davranışı ile sizi karşılamaya hazırlanıyor.

 Bölgemiz ise; onlarca bükten, irili ufaklı koylardan oluşan özel bir konumdadır. Hem tarihin hemde doğanın bu bölgeye özgün sunumlarına, beraberinizde alacağınız bir havlu ve terlik ile kolayca varabilirsiniz, üstelik hiç zahmet çekmeden. Denize 600 metre ve havalimanına 180 kilometrelik bir mesafede yer alır. Günlük olarak Bodruma ve Yunan adalarına deniz seferleri bulunur.

İnsanın kendinden ziyade bir başkasının onu anlatması doğrudur. Bu nedenle; Bir yaz akşamı mekanımıza ve soframıza misafir olan bir yönetmenin ve yazarın, bizim hakkımızda bir yazısı, bizi size en iyi anlatacak olandır diyoruz ve onun izni ile yazısını paylaşıyoruz.

‘’Kış ortasında baharı yaşatan bir de taze otların getirdiği lezzetler vardır Datça yarımadasında. Taze papatyadan yapılan Dalleme’den tutun da illa ki yılda bir kez dahi olsa yemeniz tavsiye edilen Sarı ota kadar birçok lezzet sunar dağların dik yamaçları...

Ve sofralar kurulur…Henüz yakalanmış balıklar henüz toplanmış otlarla özenle hazırlanmıştır. Ve yeni bir akşama kavuşmanın keyfiyle bir araya gelinir. İşte bunlardan biride Kaya ailesidir.

Anne, baba, iki sevimli çocukları beraberlerinde nine ve dedeleri ile birlikte işlettikleri hoş butiklerinde sürdürürler yaşamlarını. Adı kim bilir kuşaktır Ovabükü’nde yaşadıkları köyden geliyor. Mesudiye apart.

,Burada ürünlerin menşei’ni aradığınızda, çok karmaşık komisyoncu ilintilerini sorgulamanıza gerek kalmıyor. ‘ işte orada’ diye parmaklarınla gösterdikleri bahçelerinde yıl boyunca bin bir özenli emek ile yetişiyor, tüm bu zeytinler, bademler, yumurtalar ve tabi ki; süt, bal. Dilerseniz keçiboynuzu. O zaten uzandığınız hamağın bağlı olduğu bir eski ağaç. Bakıp gülümsüyorsunuz.

Çocuklar tavukların telaşında, nine sebzenin, baba zeytinin, bademin telaşındadır. Anne ise işletmeyi düzenlemenin, titiz itinalı olmanın.

İşte yaşam öyle usulca akıp giderken buralarda onlar her mevsimi kucaklarlar kendilerine katılan yeni yeni misafirleri ile. Sohbetler yapılır, gün geceye, gece sabaha kavuşur Mesudiye köyünün bu özenli mekânında.

Bazen yöre tarihini anlatan filmler çekilir bu köyde. Tıpkı bizim yaptığımız gibi ve torunları ile birlikte dede Halil kaya üşenmeden hemen girişir bu kültürel serüvene. Ve 76 yıldır, her taşı, her patikayı bilen özelliği ile göstermeye koyulur geçmişi geleceğe. Roller alınır, dönem kıyafetleri giyilir. Ve onlarca yıldır evlerine varmak için arşınlamış oldukları kuru duvarların yanından bu kez yüzlerce yıl öncenin antik dönem adımları ile geçerler.

İşte bu bir turistik işletme hırsı değil, tarihi anlatmanın çok ötesinde, yüreklerinde çoğalan bir yaşamı göstermektedir bize.

Ve kıyıları, o sözünü ettiğim keçi boynuzu ağacının altından, aşağıya doğru baktığınızda gördüğünüz denizi yani. Öyle mavi ki öyle derin duygular sağlar ki; Çocuk çocuk gülersiniz.

İşte bu yüzden, İnsan gibidir buralarda deniz, mevsimine göre değişir bazen kabarır, köpürür ve kıyıları döver. İşte bu an bilinmelidir ki yeni bir resim olanca karmaşası ile tuale çizilmektedir.

Tıpkı vardığınızda göreceğiniz bu mekânda yaşandığı gibi, eski yitirilmeden, kurulmaktadır yeni yaşam. Eski bir taş evdir öteden beri yaşadıkları ve yine de yeni bir mekân kurmuşlardır misafirlerine, yüzlerce yıl yaşatacakları.

Artık deniz gibi olunmaktadır. Yaşam değişmekte ve dönüşüm saf haline ulaşmaktadır. İnsan gibi tutkuludur, coşkuludur ve değişkendir deniz.

Bu yüzden köyün yolundan rüzgârı hissederek ineceğiniz kıyıda rastlayacağınız bir çakıl taşını alın avucunuzda tutun ve usulca gülümseyin. Bu size iyi gelecektir, mesud edecektir ‘’

Mesudiye butik, keçiboynuzu ağacı altı. 20.07.2017

 

 

Detaylı bilgi ve rezervasyon için :
+90 (252) 7280224 | +90 (543) 6796215 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.


Data Mesudiye Apart
Data Mesudiye Apart
Data Mesudiye Apart
Data Mesudiye Apart
Data Mesudiye Apart
Data Mesudiye Apart
Data Mesudiye Apart
Data Mesudiye Apart
Data Mesudiye Apart
Data Mesudiye Apart
Data Mesudiye Apart
Data Mesudiye Apart
Data Mesudiye Apart
Data Mesudiye Apart
Data Mesudiye Apart